Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - Spotkanie z mieszkańcami na temat zabezpieczeń przeciwosuwiskowych skarp w rejonie Biskupiej Górki.

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: RODO

 

W poniedziałkowe popołudnie, 22 lutego, w Szkole Podstawowej nr 21 odbyło się spotkanie z mieszkańcami na temat zabezpieczeń przeciwosuwiskowych skarp w rejonie Biskupiej Górki. W czasie spotkania przedstawiona została prezentacja na temat planowanej realizacji zabezpieczeń osuwisk.

 

 

W wydarzeniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób zainteresowanych tematem. Obecni byli także przedstawiciele gdańskiego magistratu oraz zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak, który zapewnił, że miasto pamięta także o problemach tej części dzielnicy. 
W czasie spotkania przedstawiona została prezentacja na temat planowanej realizacji zabezpieczeń przeciwosuwiskowych skarp w rejonie Biskupiej. Szczegółowo omówiony został zakres prac jakie będą wykonywane przy zabezpieczeniu znajdujących się na terenie Biskupiej Górki osuwisk. Prezentację omawiała Pani Anna Stasik-Kwiatkowska z firmy, która przygotowała dokumentację projektową dla tego zadania. Mieszkańcy mieli również możliwość zadawania pytań, które dotyczyły głównie dokładnej lokalizacji planowanych zabezpieczeń gruntu. Wykonanie zabezpieczenia osuwisk jest niezbędnym elementem przed rozpoczęciem planowanej rewitalizacji Biskupiej Górki. Obecnie Gmina Miasta Gdańska stara się o dofinansowanie tej inwestycji, a jej koszt szacowany jest na ponad 20 mln zł. Od efektu starań uzależniony jest termin rozpoczęcia prac budowlanych. Prace powinny potrwać nie dłużej niż dwa lata.



W ramach realizacji inwestycji wzmocniony zostanie cały stok wschodni, czyli teren widoczny od strony kanału Raduni. Prace muszą zostać wykonane wzdłuż dolnego fragmentu skarpy oraz wzdłuż górnej części ul. Biskupiej. Zgodnie z planem, w tzw. koronie skarpy (na której stoją m.in. gmach Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej i dawne Schronisko Młodzieżowe im. Paula Benekego, należące obecnie do Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku) wykonana zostanie ażurowa palisada o długości około 130 metrów. Pale będą miały 18 metrów długości, co pozwoli „odciąć” wpływ obciążeń z korony na niższe warstwy skarpy. Zgodnie z dokumentacją projektową realizacja zadania przebiegać będzie w trzech etapach. W pierwszym zostanie odciążona najwyższa część, czyli korona, w kolejnym etapie gwoździami gruntowymi zabezpieczony zostanie stok. Natomiast ostatnim etapem realizacji będzie podparcie podnóża skarpy ścianami oporowymi, które zostaną wkomponowane w okoliczną architekturę. Z uwagi na historyczny charakter dzielnicy efekty prac będą zakopane pod ziemią, a widoczne będą jedynie murki wykonane z czerwonej cegły.