Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska - Przetarg na opracowanie dokumentacji dla przebudowy pawilonu dla ptaków afrykańskich na terenie ZOO wraz z przebudową Potoku Rynarzewskiego

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: RODO

W tym tygodniu zostanie ogłoszony przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej rozbudowy pawilonu dla flamingów, ibisów i innych ptaków afrykańskich, będących pod opieką gdańskiego ZOO. Jednym z elementów dokumentacji będzie przebudowa Potoku Rynarzewskiego, który przebiega przez teren oliwskiego ogrodu.  

Gdański Ogród Zoologiczny zajmuje powierzchnię około 100ha, położony jest w Dolinie Leśnego Młyna. Przez jego teren przepływa  Potok Rynarzewski.

W ramach przetargu powstanie projekt obejmujący dwie części:

  • Dokumentację projektową dot. pawilonu głównego dla ptaków afrykańskich wraz z mniejszymi pawilonami dla ibisów, pelikanów, wolierę z niewielkimi basenami, skałkami i trasami zwiedzania dla odwiedzających.
  • Dokumentację projektową dot. przebudowy (renaturyzacji) potoku Rynarzewskiego w części przebiegającej przez teren przyszłej woliery i pawilonu dla ptaków afrykańskich.

Projekt obejmie zaplanowanie nowej ekspozycji pawilonów dla flamingów, pelikanów i innych ptaków afrykańskich. Teren przewidziany pod pawilon znajduje się w południowej części ogrodu, pomiędzy wybiegiem lwów, bongo i kucy szetlandzkich. Obecnie obszar planowanej ekspozycji pełni funkcję terenu rekreacyjnego dla zwiedzających, część tego obszaru jest porośnięta drzewami oraz krzewami. Na miejscu zaprojektowany będzie pawilon główny dla ptaków wraz z kilkoma mniejszymi pawilonami dla ibisów, flamingów i pelikanów. Ponadto w projekcie ma znaleźć się woliera dla ptaków z niewielkimi basenami i skałkami.

Po opracowaniu dokumentacji projektowej, w najbliższych latach przewiduje się także przebudowę koryta Potoku Rynarzewskiego na odcinku od ok. 10 m przed projektowaną wolierą do istniejącego rowu znajdującego się po południowej stronie ul. Kościerskiej. W miejscach krzyżowania się trasy zwiedzania z korytem potoku wykonane zostaną kładki wyniesione powyżej górnej krawędzi skarp.

Prace projektowe mają potrwać 12 miesięcy.  Przetarg zostanie ogłoszony wciągu najbliższych dni. Otwarcie ofert planowane jest na przełom marca i kwietnia.  

Pierwszy przetarg dotyczący projektu został unieważniony ze względu na zbyt wysokie oferty, które przekraczały budżet zakładany na opracowanie dokumentacji projektowej dla tego zadania.  Ponadto w nowym przetargu nie ujęto koncepcji zawierającej element związany z budową zbiornika retencyjnego. Ta część zostanie ogłoszona w osobnym postępowaniu przetargowym.

ZOO 3