W przyszłym tygodniu zostaną ogłoszone przetargi związane z przebudową dwóch placówek, które realizują zadania z zakresu polityki społecznej w Gdańsku. Modernizację przejdą Gdański Dom Integracyjno-Rodzinny przy ul. Batorego i Gdański Dom dla Dzieci przy ul. Modrej.
W Gdańsku funkcjonuje program Modernizacja infrastruktury związanej z realizacją zadań polityki społecznej. W jego ramach w najbliższym czasie modernizację przejdą dwa obiekty. Pierwszym z nich jest Gdański Dom dla Dzieci przy ul. Modrej w dzielnicy Olszynka. Obiekt przejdzie termomodernizację – zostanie docieplony, zyska nowe okna i drzwi. Ponadto przebudowany zostanie taras i schody prowadzące do budynku. Powstanie także pochylnia, dzięki której z budynku będą mogły korzystać osoby niepełnosprawne. Przebudowany zostanie także dach obiektu. W ramach zadania zostanie zamontowany monitoring i oświetlenie zewnętrzne. Przetarg na realizację zadania zostanie ogłoszony w najbliższych dniach. Otwarcie ofert planowane jest na połowę marca. Prace mają potrwać 7 miesięcy od daty podpisania umowy.
W najbliższych dniach zostanie także ogłoszony przetarg na remont placówki Gdańskiego Domu Integracyjno-Rodzinnego „Dom na Batorego”. W ramach zadania budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Budynek zostanie docieplony. Przebudowane zostaną instalacje wewnętrzne. Prace potrwają 7 miesięcy od daty podpisania umowy. Otarcie ofert zaplanowano na połowę marca.
W planach na najbliższe lata jest także remont Środowiskowego Centrum Zdrowia dla Dzieci i Młodzieży w Gdańsku przy ul. Srebrniki. Obecnie dla tego zadania pozyskiwana jest dokumentacja projektowa.
W ramach programu Modernizacji infrastruktury związanej z realizacją zadań polityki społecznej remontowany jest także budynek Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku przy ul. Leczkowa. Realizacja tego zadania zakończy się w II kwartale 2021 r. i pochłonie ponad 6 mln złotych. Zakres inwestycji objął m.in. przebudowę pomieszczeń i instalacji wewnętrznych, budowę parkingu i przebudowę dachu.
W latach ubiegłych dzięki programowi wybudowano pogotowie opiekuńcze przy ul. Sobieskiego. Budowa, która zakończyła się w I kwartale 2020 r. pochłonęła 22 mln złotych. Kompleks znajdujących się tam budynków zaprojektowany został jako dwukondygnacyjne podpiwniczone domy, które pełnią funkcję mieszkalną. Znalazły się tam nie tylko sypialnie, ale również i miejsca do nauki, sale zabaw oraz kuchnie i łazienki. Ponadto powstała również część rekreacyjna. Przebywające w pogotowiu dzieci mogą również spędzać czas na świeżym powietrzu. Tereny zielone wokół zostały podzielone ścieżkami i ławkami. Mali mieszkańcy mogą korzystać z mini boiska, placu zabaw, siłowni zewnętrznej, czy gier takich jak „piłkarzyki” lub tenis stołowy.