Park oruński to jeden z najstarszych parków i drugi co do wielkości park miejski w gdańsku (po parku oliwskim). położony – niedaleko kanału raduni, w malowniczo otulony wzgórzami morenowymi, zajmuje ok. 11 hektarów doliny potoku oruńskiego. zabytki, stawy wodne, place zabaw dla dzieci i oczywiście różnorodność roślin, każdego dnia przyciągają mieszkańców szukających odrobiny spokoju.
od kilku lat park oruński przechodzi rewaloryzację. twórcy planów rewaloryzacyjnych oparli swój projekt na planie parku oruńskiego wykonanym w połowie xix wieku, który opublikował w swojej książce hans reichow, przedwojenny architekt niemiecki, znawca gdańskich ogrodów. dyrekcja rozbudowy miasta gdańska zakończyła realizację ostatniego etapu rewitalizacji tego urokliwego miejsca. w ramach inwestycji powstał amfiteatr, wyremontowana została wozownia, a teren został oświetlony i wyposażony w monitoring. realizacja przewiduje także budowę sieci wodociągowo-kanalizacyjnej i rewaloryzację terenu w zakresie zieleni, ścieżek, a także montaż ławek i koszy na śmieci. celem realizacji zadania jest rewitalizacja przestrzeni i terenów zielonych i nadanie mu funkcji rekreacyjno – wypoczynkowej w nawiązaniu do historycznego układu funkcjonującego w tym miejscu w okresie międzywojennym.
Zakres rzeczowy zamówienia obejmował:
1) Roboty drogowe:
- Roboty rozbiórkowe,
- wykonanie ścieżek parkowych o nawierzchni z mieszanki optymalnej w obrzeżu betonowym,
- wykonanie placów o nawierzchni z kostki granitowej,
- wykonanie ciągów pieszo jezdnych o nawierzchni z kostki betonowej,
- wykonanie ścieżek gruntowych na terenie wzgórz parkowych,
- wykonanie dróg serwisowych dla obsługi parku i dojazdowych do amfiteatru,
- zakup, dostawa i montaż stojaków rowerowych.
- wykonanie warstwy wierzchniej nawierzchni mineralnej koloru rdzawego boiska do gry w bulle.
2) Roboty budowlane:
- scena z widownią (amfiteatr),
- remont wozowni,
- altana parkowa,
- ogrodzenie z bramami i furtkami.
3) Mała architektura:
- wyposażenie parku i wzgórz parkowych – ławki i kosze na śmieci.
4) Roboty inżynieryjne:
- renowacja mostu na ciągu pieszo jezdnym,
- remont mostków na strumieniu szt. 2,
- wykonanie zabezpieczenia antykorozyjnego przez pomalowanie barier pomostów w
5) Sieć wodociągową, kanalizację deszczową i sanitarną
6) Zagospodarowanie zieleni.
7) Oświetlenie i monitoring
Wykonawca robót: PARK - M Poland Sp. z o.o. Stary Sącz
Czas realizacji: październik 2016 r.– listopad 2017 r.
Koszt realizacji: ok. 6,6 mln zł
Aktualizacja
Prace w Parku Oruńskim się zakończyły. Miejsce zyskało amfiteatr, wyremontowana została wozownia, a teren został oświetlony i wyposażony w monitoring. Z wszystkich atrakcji korzystają już mieszkańcy Gdańska.
Aktualizacja 16.11.2017 r.
Właśnie kończy się ostatni już etap rewaloryzacji tego urokliwego miejsca. W ramach inwestycji powstał amfiteatr, wyremontowana została wozownia, a teren został oświetlony i wyposażony w monitoring. Realizacja obejmowała także budowę sieci wodociągowo-kanalizacyjnej i zagospodarowanie terenu
w zakresie zieleni, ścieżek, a także montaż ławek i koszy na śmieci.
Aktualizacja 31.10.2017 r.
Na terenie amfiteatru trwają roboty związane z montażem konstrukcji dachu. Prace na terenie parku zbliżają się do końca, w najbliższych dniach rozpoczną się odbiory poszczególnych branż poczynając od zieleni.
Aktualizacja 2.10.2017 r.
Obecnie na terenie budowy trwają prace wykończeniowe wewnątrz wozowni oraz amfiteatru. Rozpoczęcie montażu stalowej konstrukcji dachu pod amfiteatr planowane jest na połowę października.
Aktualizacja 06.09.2017 r.
Na terenie parku wykonywane są prace wykończeniowe, natomiast w budynku wozowni trwają prace związane malowaniem, instalacją białego montażu.
Aktualizacja 4.08.2017 r.
Obecnie w budynku wozowni wykonywane są prace wykończeniowe, natomiast przy budowie amfiteatru wykonywana jest elewacja zewnętrzna. Na ukończeniu są już prace związane z zagospodarowaniem terenu - nawierzchnie, trawniki.
Aktualizacja 3.07.2017 r.
Obecnie na terenie parku wykonywane są nawierzchnie ścieżek, nasadzenia roślin oraz obsiewanie trawników. W budynku wozowni trwają prace związane z wykonywaniem tynków i wylewek oraz renowacją zabytkowej elewacji. Niebawem dostarczona zostanie konstrukcja stalowa dachu pod amfiteatr.
Aktualizacja 8.06.2017 r.
Aktualnie w budynku wozowni wykonywane są ścianki wewnętrzne, natomiast na zewnątrz, renowację przechodzi elewacja obiektu. Na terenie parku trwają prace związane z wykonywaniem górnej konstrukcji ścieżek, wzmocnieniem drogi technologicznej, a także ukształtowaniem terenu i zielenią.
Aktualizacja 28.04.2017 r.
Obecnie na budynku amfiteatru zbrojony i zalewany jest strop nad zapleczem natomiast wewnątrz wozowni murowane są ścianki działowe. W pobliżu budynku przedszkola zakończono już układanie nawierzchni z kostki granitowej. Na ukończeniu są również obrzeża, krawężniki i podbudowy pod ścieżki.
Aktualizacja 29.03.2017 r.
Aktualnie na terenie budowy trwa m.in montaż krawężników, obrzeży oraz podbudów. Na budynku wozowni trwa montaż pokrycia dachowego i wykonywane są ścianki działowe wewnętrzne. Na budowie amfiteatru murowane są ścianki działowe pomieszczeń zaplecza. Na terenie parku trwają również nasadzenia drzew.
Aktualizacja 6.03.2017 r.
Na terenie budowy rozebrane zostały elementy starych ścieżek, obecnie wykonywane są obrzeża pod nowe ciągi komunikacyjne. Na budowie amfiteatru niebawem rozpocznie się zasypywanie posadzek i murowanie ścian natomiast na wozowni trwa budowa więźby dachowej, gotowy jest już strop drewniany, wykonywane są posadzki.
Aktualizacja 02.02.2017 r.
Zakończono już rozbiórkę konstrukcji dachu wozowni a obecnie wykonywane są nowe więźby wzmacniające. Wykonawca przystąpił również do zalewania fundamentów pod amfiteatr.
Aktualizacja 8.12.2016 r.
Na terenie parku wykonano już niezbędne wycinki. Obecnie wykonywane są rozbiórki oraz prace przyłączeniowe. Jeszcze w miesiącu grudniu oraz w styczniu wykonywane będą cięcia sanitarne - czyli przycinanie starych gałęzi.