Przebudowa Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, jak i inne działania podejmowane w ramach programu pn.: „Rewitalizacja Dolnego Miasta w Gdańsku”, miały na celu zwiększenie atrakcyjności i funkcjonalności tej części Gdańska tak, aby stała się ona ciekawym i wartościowym miejscem zamieszkania, pracy i wypoczynku zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.
Głównym założeniem projektu przebudowy pochodzącego z początku XX wieku budynku, wpisanego do rejestru zabytków, było ułatwienie zwiedzającym dostępu do oferty kulturalnej Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Dzięki planowanym zmianom Łaźnia stała się bardziej otwarta i przyjazna na potrzeby mieszkańców. Jednym z najważniejszych planowanych udogodnień jest winda, która znacznie ułatwia dostęp do przestrzeni wystawienniczych, edukacyjnych, czy sali kinowej. Budowa windy podniosła komfort użytkowania obiektu zwłaszcza przez osoby starsze i niepełnosprawne. Oprócz niej w obiekcie jest również szereg udogodnień dla osób niepełnosprawnych m.in. podjazd dla wózków. W ramach realizacji zadania przebudowane zostały pomieszczenia na parterze i I piętrze budynku oraz wszystkie wewnętrzne instalacje. Remont zapewnił dostosowanie obiektu pod kątem ochrony przeciwpożarowej. Zmiany widoczne są także z zewnątrz budynku. Wykonana została renowacja elewacji oraz nowe wejście główne od strony ulicy Śluzy.
Kompleksowa przebudowa objęła przebudowę budynku wraz z pracami konserwatorskimi a w szczególności:
1.Roboty budowlane wewnątrz budynku wraz z elewacją:
- roboty rozbiórkowe i konstrukcyjne
- roboty wykończeniowe - wykonanie nowych posadzek, roboty tynkarsko-malarskie
i okładzinowe
- montaż stolarki drzwiowej zewnętrznej i wewnętrznej
- montaż stolarki okiennej w piwnicy
- dostawę i montaż dźwigu osobowego z kabiną przystosowaną do przewozu osób niepełnosprawnych,
- dostawę i montaż platformy dla niepełnosprawnych
- izolację przeciwwilgociowa wszystkich fundamentów
- konserwację i remont elewacji budynku
- wyprowadzenie wywiewek instalacji wentylacji ponad dach – ceramiczne w kolorze istniejących dachówek2. Roboty wewnętrznych instalacji:
- roboty demontażowe i przygotowawcze dla wykonania wszystkich instalacji wewnętrznych
- instalacje sanitarne
- instalacje elektroenergetyczne i teletechniczne3. Roboty zewnętrzne:
- zewnętrzne sieci instalacje sanitarne
- roboty drogowe
Aktualizacja 16.09.2014 r.
W dniu 11 września tutejsza Dyrekcja podpisała umowę na realizację robót z Zakładem Budowlanym RAF-BUD Rafał Rasielewski z Kartuz. Przekazanie Wykonawcy placu budowy zaplanowano na poniedziałek 22 września. Zgodnie z zawartym dokumentem realizacja zamówienia potrwa do końca maja 2015 roku.